تبلیغات
بدنسازی نوین - اهمیت تکرارها
 
بدنسازی نوین
به یاد جهان پهلوان روح الله داداشی
شنبه 26 مرداد 1392 :: نویسنده : admin

    http://www.bodyfull.ir/wp-content/uploads/2012/01/%D9%BE2.jpg


اهمیت تکرارها
برداشت خیلی از افراد از تکرار، تنها در این خلاصه می-شود که یک تعدادی تکرار است که معمولاً هم با یک سرعت موزون و آرام می-بایست در یک ست برای یک حرکت اجراء شود و در نهایت هم شامل تکرارهای گرم-کردنی، آسان، سبک و سنگین می-شود

پایه تمرینات با وزنه (مقاومتی) جهت توسعه حجم عضلانی و قدرت خواه در بدنسازی یا پاورلیفتینگ و یا وزنه-برداری و یا هر ورزش دیگری که در آن قدرت، یک فاکتور اصلی و مهم محسوب می-شود، بر افزایش مداوم استرس و فشار مضاعف بر روی عضله خلاصه می-شود.
منظور از وارد کردن فشار مضاعف بر روی عضله میزان فشاری است که فراتر از حد توان نرمال عضله بوده بدن توسط مکانیزم Overcompensation خود را با استرس نامتعارف منطبق می-سازد. اگر بخواهیم به معنی Overcompensation به-صورت ساده بنگریم بدین معنی می-باشد که بدن به-خودی-خود دوست دارد تحت چنین استرسی قرار بگیرد. به-همین خاطر در مقابل این فشار وارده واکنش نشان داده و با قوی-تر ساختن عضلات در صدد مهار فشار وارده بر می-آید. حال هر چه این عضلات قوی-تر باشند به همان میزان قدرت-شان در مقابل تحمل استرس و فشار بیشتر خواهد بود. بنابراین اگر قصد دارید بر قدرت عضلات بیفزائید پس باید به-صورت تدریجی میزان استرس وارده بر آنها را نیز افزایش دهید.
تنها راه انجام اینکار به-وسیله اجراء تکرارها و ست-های تمرینی می-باشد که می-توان آنها را مطابق ذیل طبقه-بندی کرد:
۱. افزایش مقدار وزنه تمرینی
۲. افزایش تعداد تکرارها در همان مقدار وزنه-ای ثابت ۳. افزایش حجم تمرینی (یعنی اجراء تعداد تکرارها و ست-های بیشتر در یک جلسه تمرینی)
۴. افزایش شدت ست-های تمرینی (یعنی کاهش زمان استراحت بین ست-ها. بهره-گیری از تکنیک-های فشار مضاعف همچون سوپرست-های کم-کردنی، تکرارهای کمکی و…)
۵. تغییر در نحوه اجراء تکرارها. برای مثال سوئیچ کردن از تکرارهای تقلبی (ضربه-زدن) به تکرارهای صحیح و با کنترل کامل و بالعکس و یا تبدیل تکرارهای بالا به تکرارهای پائین و یا تبدیل تکرارهای بالا به تکرارهای پائین و یا بالعکس سوئیچ کردن از تکرارهای باسرعت زیاد و سریع و بالعکس و یا تغییر تکرارهای با دامنه کامل حرکتی به تکرارهای متقاطع و فشار متمرکز و بالعکس. و هرگونه روش دیگری که باعث وارد شدن شوک به عضلات می-شود.
برداشت خیلی از افراد از تکرار، تنها در این خلاصه می-شود که یک تعدادی تکرار است که معمولاً هم با یک سرعت موزون و آرام می-بایست در یک ست برای یک حرکت اجراء شود و در نهایت هم شامل تکرارهای گرم-کردنی، آسان، سبک و سنگین می-شود.
این افراد از این نکته غافل هستند که انواع مختلف تکرار همچون تکرارهای کمکی، تکرارهای منفی کامل، تکرارهای تقلبی (ضربه-زدن)، تکرارهای رست پاز، تکرارهای مثبت کامل، تکرارهای متقاطع و… وجود دارند.
این قبیل اشخاص حتی با سرعت اجراء تکرارها هم ناآشنا هستند و با تکنیک-ها از قبیل: تکرارهای فوق آهسته، تکرارهای کند، تکرارهای سرعتی، تکرارهای خیلی سریع و یا دامنه اجراء حرکت همچون تکرارهای ایزومتریک (ثابت نگه-داشتن وزنه)، تکرارهای نیمه و مقطعی (برای مثال: از پائین-ترین نقطه تا میانه و یا از بالاترین نقطه تا میانه و یا از میانه تا پائین و یا از میانه تا بالا)، تکرارهای ربع (یک-چهارم)، تکرارهای سه-چهارم، تکرارهای ۲۱ (۷ تکرار از بالا تا وسط، ۷ تکرار پائین تا وسط و ۷ تکرار کامل)، تکرارهای انقباض نهائی عضله، تکرارهای انفجاری و… از همه مهم-تر این افراد از انواع فیبرهای عضلانی (فیبرهای سرعتی، فیبرهای استقامتی و تقاوت-های مابین آنها) آگاه نیستند و به-همین دلیل از نحوهٔ تمرین کردن منجر به رشد هرکدام نیز بی-اطلاع هستند.
اهمیت تکرار، بیشتر از ست می-باشد به-دلیل اینکه تعداد ست-هائی که می-توان برای یک گروه عضلانی در یک جلسه تمرینی اجراء کرد محدود می-باشد. بله. دو ست بهتر از یک-ست می-باشد و سه ست بهتر از ۲ ست و ۵ ست بهتر از ۴ ست می-باشد اما در نهایت قانون بازگشت به کاستی را باید جاری کرد. و این زمانی است که از خط تمرین کافی برای رشد عضلات رد شده و وارد محدوده تمرین بیش از حد می-شوید. اگر توانستید به ریکاوری برسید پس ۱۰۰۰ ست هم زیاد به نظر نمی-رسد. و بنابراین بیائید واقع-بین باشیم اکثر افراد تنها قادر هستند ۱۲ تا ۱۶ ست را در کل برای یک گروه عضلانی اجراء کنید (حتی آنهائی-که از داروهای نیروزا استفاده می-کنند) آن چیزی-که باعث اشباع عضلانی و رشد آن می-شود به احتمال بسیار زیاد از طریق افزایش تدریجی مقدار وزنه، افزایش شدت تکرار و ست و یا نحوهٔ اجراء تکرار حاصل می-شود. در اکثر مواقع تنها چیزی-که لازم است تغییر و تنوع از هر نوع آن می-باشد. با این اوصاف دانسته-های خود را به-صورت بسته و محدود در نظر نگیرید. یعنی همیشه تکرارهای معمولی و با کنترل کامل بهتر از تکرارهای تقلبی و ضربه-ای نمی-باشد و سوئیچ کردن از یکی به دیگری است که باعث وارد شدن شوک و استرس جدید بر عضله گردیده و در نتیجه رشد را به-همراه دارد.
مورد فوق در خصوص تکرارهای بالا و تکرارهای پائین، تکرارهای سریع و تکرارها کند، تکرارهای با دامنه کامل حرکتی و تکرارهای نیمه و انواع دیگر آن نیز سنخیت دارد. و به-طور دقیق هیچ-کدام در مسیر رشد عضلانی بر دیگری اولویت ندارد. از هر یک از تکنیک-های فوق برای یک دوره مشخص استفاده کنید و هر وقت که احساس کردید که سیستم برایتان عادی شده و رشد عضلات-تان متوقف شده پس زمان تغییر و تنوع فرا رسیده است.
خیلی از افراد هرگز در نحوهٔ اجراء تکرارهایشان تغییری ایجاد نمی-کنند و بعضی دیگر نیز هر چند سال یک-بار تغییر جزئی در شیوه اجراء تکرارهایشان اعمال می-نمایند. این قبیل افراد همیشه ست-هائی را که تشکیل شده از ۶ تا ۱۰ تکرار انجام می-دهند و طبق روال همیشه آن-را با یک سرعت مشخص و با یک استیل خاص اجراء می-نمایند.
عضلات آنها مدت-ها است که با نوع تمرینات-شان منطبق گردیده است. بنابراین هیچ جای تعجبی نیست که چرا سرعت پیشرفت-شان مثل راه-رفتن حلزون شده است. این-گونه افراد تشخیص نمی-دهند که افزایش رشد عضلات و انطباق جدید عضلانی با تغییر در نحوهٔ اجراء تکرار حاصل می-شود. این ورزشکاران از این مسئله غافلند که رشد و توسعه عضلانی فیبرهای گوناگون عضلانی تنها در صورت تلفیق تکرارهای بالا و پائین و همچنین تغییر در نحوه اجراء تکرارها حاصل می-شد.
برای مثال تام پلاتز (Tom Platz) را در نظر بگیرید بدنسازی که دارای توسعه-یافته ترین عضلات پا در تاریخ بدنسازی می-باشد.

آیا هیچ می-دانستید که تام برای رشد عضلات پایش هم تکرارهای کم با وزنه خیلی سنگین و هم تکرارهای کم با وزنه خیلی سنکین و هم تکرارهای خیلی زیاد با وزنه سبک-تر را اجراء می-کرد. در اینجا توجه داشته باشید که منظور ما از تکرار بالا تکراری است که او قادر به شمارش آن نبود. تام وزنه ۲۲۵ پوندیرا پشت گردن می-گذاشت و شروع می-کرد به اسکوات رفتن و بدون هیچ استراحتی آن-را برای ۱۰ دقیقه ادامه می-داد.
اگر از تام می-پرسیدند آن-روز چند ست اسکوات رفته و او در جواب به شما می-گفت فقط یک ست حتماً پیش خود فکر می-کردید که او دارد شوخی می-کند.
واقعیت اینست که او یک ست اجراء کرده. اما اینکه چه-جور ستی انجام داده بسیار مهم می-باشد.
فکر می-کنید یک بدنساز در عرض ۱۰ دقیقه قادر است چند تکرار اجراء کند. ۱۰۰، ۲۰۰ و یا…؟

به-هر حال هر چند تکرار که بوده باشید. این مسئله محرز است که سوزش عضلات پای تام در حد غیرقابل تصور بوده.
در یک جلسه تمرینی دیگر تام سراغ وزنه-های خیلی سنگین می-رفت و به-صورت هرمی از مقدار وزنه می-کاست. او برای سنگین-ترین ست خود سه تکرار اسکوات با وزنه-ای ۷۰۰ پوندی را اجراء می-کرد و بعضی اوقات نیز تکرارهایش را بین ۱۰ تا ۱۲ انجام می-داد.
در زمانی دیگر ست-های ۵۰ تکراری را اجراء می-کرد. او هرگز خود را مقید نمی-ساخت و به همین خاطر هم بود که توانست پیشرفته-ترین عضلات پا را بسازد.
تام با وارد کردن شوک-های پیاپی به عضلات ران هیچ فرصتی را برای عادت کردن عضلاتش به تکرارها و نحوهٔ اجراء تمرین نمی-داد.
ادی رابینسون (Eddie Robinson) یک بدنساز حرفه-ای دیگر است که توانست تقریباً پاهای پیشرفته-ای در حد تام پلاتز بسازد. ادی نیز همچون تام برای تمرینات پا از تلفیق تمرین سنگین و سبک پیروی می-کرد و معمولاً هم تعداد تکرارهایش بسیار زیاد بود. پس از اینکه ادی و حریف تمرینی-اش با وزنه ۵۲۵ پوندی ۲۵ تکرار حرکت اسکوات را اجراء می-کردند وزنه (هالتر) ۱۷۵ پوندی را پشت گردن و بر روی شانه می-گذاشتند و شروع می-کردند به اجراء حرکت Parking Lunge (در این نوع از حرکت لانج فرد در هر تکرار به سمت جلو می-رود و بدین ترتیب یک مسافت مشخص را به جلو می-رود) و یک-بار طول زمین فوتبال را تا انتها لانج رفته و باز همان مسافت را باز می-گشتند. صدمتر، دویست-متر، بیشتر، ادی اصلاً به این مسئله توجه نمی-کرد. او جرأت بسیار زیادی داشت. چون برای یک فرد خیلی مشکل است که از قبل بداند که قرار است آخر تمرین براثر فشار شدید بالا بیاورد. و باز در اجراء آن ممارست بورزد به-هر حال آن-چیزی که در مورد ادی مسجل است اینست که او هرگز به عضلات و بدنش این اجازه را نمی-داد که با اجراء همان تکرارها و ست-های قبلی همیشه در یک محدوده متعادل و بی-دغدغه تمریناتشان را سپری کنند.
این-روزها تمرینات ادی مثل سابق دیوانه-وار نیست و تا حدودی از شدت آن کاسته شده است ولی با این-وجود هنوز تکرارهای بالا را در برنامه تمرینی خود دارد. او گاهاً در یک حرکت از ترکیب ست-های کم-کردنی استفاده می-کند برای مثال برای عضله همسترینگ (پشت-پا) او بر روی میز پشت-پا می-خوابد و یک-عدد دمبل مابین مچ دو پایش قرار می-دهد (او دمبل را به ماشین ترجیح می-دهد چون بدین ترتیب می-تواند عضلاتش را بهتر احساس کرده و همچنین از تکنیک ضربه-زدن (تقلب) بیشتر هم کمک بگیرد).
او برای شروع با دمبل ۹۰ پوندی شروع می-کند و شش تکرار آن-را ادامه می-دهد و بلافاصله پس از رسیدن به نقطه خستگی نهائی عضله جای دمبل ۹۰ پوندی را با یک دمبل ۶۰ پوندی عوض می-نماید و حدود ۱۲ تکرار آن-را پشت-پا می-زند و دوباره پس از رسیدن به نقطه خستگی نهائی عضله و جای وزنه ۶۰ پوندی را با وزنه ۴۰ پوندی جابه-جا می-نماید و این-بار آن-را برای ۴۰ تکرار پشت-پا می-زند.

و بدین ترتیب یک ست تمرینی خودش را انجام می-دهد. ادی معمولاً ۴ ست این-چنینی را با کمترین استراحت برای پشت-پا در یک جلسه تمرینی اجراء می-کند. که به-طور متوسط هم حدود ۸ دقیقه به-طول می-انجامد. پس از این معمولاً دو ست حرکت پشت-پا با هالتر ایستاده را انجام می-دهد که در مجموع تمرینات همسترینگ-اش ۱۲ تا ۱۵ دقیقه می-شود.
امروزه اکثر بدنسازها به-جای اینکه به تمرین عضلات-شان بپردازند بیشتر توجه-شان به نمایش دادن و خودنمائی در داخل باشگاه می-گذرد.
این قبیل افراد فکر می-کنند که تنها با اجراء یک ست سنگین اسکوات برای ۵ تا ۷ به حداکثر سایز عضلانی و پاهای نظیر تام پلاتز است دست خواهند یافت. بگذارید یک سؤال مطرح کنم. آیا تا به-حال یک وزنه-بردار و یا پاورلیفتر در سطح جهانی دیده-اید که پاهائی شبیه به تام پلاتز داشته باشد؟ مطمئناً پاسخ نه می-باشد. چطور می-شود که با اجرای وزنه-های خیلی سنگین برای یک تکرار، دو تکرار، سه تکرار، و یا شش تکرار، باز نه به لحاظ سایز و نه به لحاظ کات هیچ-کدام با تام برابری نمی-کنند. شاید باور نکنید ولی پاورلیفترهای در سطح جهانی بوده و هستند که عضلات پایشان آ-ن-قدر کم توسعه-یافته که تصور آن هم برایتان مشکل می-باشد.
برای مثال عضلات پای فردریک هاتفیلد طوری به-نظر می-رسید که انگار او هیچ-وقت با وزنه سروکار نداشته است. بله در این شکی نیست که هاتیفلد با وزنه-ای بیش از ۱۰۰۰ پوند اسکوات زده و باز درست است که ژنتیک یک عامل مهم و تأثیرگذار می-باشد.
اما فردریک بیشتر اسکوات-هایش را با وزنه خیلی سنگین و تکرارهای کم انجام می-داد. به-هر حال بیشتر توجه هاتفیلد به-جای اینکه بر روی رشد و توسعه عضلات باشد بر روی قوی-تر ساختن تاندون-ها، گلمنت-ها و بافت-های متصل-کننده بود و وزنه-هائی که او جابه-جا می-کرد خود گواه بود.
به-عقیده من اکثر بدنسازها به-دلیل انجام ندادن تکرارهای کافی علی-الخصوص برای پا در رسیدن به سایز و حجم عضلانی موردنظرشان شکست می-خورند.
جان پاریلو (John Parillo) شاگردانی دارد که قادرند ۱۰۰ تکرار حرکت پرس-پا و یا ۱۰۰ تکرار اسکوات با دستگاه و یا ۱۰۰ تکرار ساق-پا ایستاده اجراء کنند. فکر می-کنید علت چیست؟
آیا آنها اینکار را برای افزایش قدرت تنفس-شان انجام می-دهند؟ مطمئناً نه بلکه بدین ترتیب آنها قادر هستند عضلات حجیم-تر و بزرگ-تر بسازند.
من هر وقت که با یک بدنساز طراز اول مصاحبه می-کنم همیشه از آنها این سئوال را می-پرسم که کدام-یک از دو مورد ذیل را ترجیح می-دهند.
اجراء تکرارهای آهسته با وزنه-ای سنگین و تکرار کم یا اجراء تکرارهای زیاد با وزنه-ای سبک-تر و با حفظ فشار مستمر بر روی عضلات.
شاید از پاسخ این قبیل افراد متعجب شوید ولی بیشتر این بدنسازها در پاسخ می-گویند من بیشتر از تمرین با وزنه-ای سنگین، از تکرار پائین و سرعت آهسته لذت می-برم.
به-هر حال من هم به شخصه دوست دارم با وزنه سنگین تمرین کنم. ولی به این موضوع هم پی بردم که بیشترین رشدها را بر اثر اجراء تکرارهای بالادست می-آورم. بنابراین می-بینید که آن-چیزی که از آن لذت می-برید همیشه بهترین راه رشد و توسعه عضلات محسوب نمی-شود. و بعضی اجازه می-دهد وزنه-های سنگین-تر را جابه-جا کنید برای افزایش حجم-تان مؤثر نمی-باشد. برای پاورلیفترها شیوه-ای که عضلات پاهای-شان را مجبور می-سازد سخت-تر کار کنند شیوه-ای نیست که به آنها اجازه دهد تا بیشترین وزنه را با آن اسکوات بزنند.
اسکوات با فاصله کم کف پاها از یکدیگر و گذاشتن میله هالتر در بالاترین نقطه پشت سرشانه و حفظ حالت عمودی بدن به-دلیل کمترشدن فشار بر روی باسن و کمر بیشتر به منظور تفکیک عضلات چهارسرران مناسب می-باشد.
در این شیوه عضلات چهارسرران بیشتر تحت فشار قرار می-گیرند ولی در عوض توانائی بلندکردن وزنه سنگین-تر پائین می-آید. اجراء حرکت اسکوات با فاصله بازتر از عرض شانه و قراردادن میله هالتر در قسمت پائین عضله ترپر (کول) و یک مقدار زاویه رو به جلو به بالاتنه باعث می-شود که فشار وزنه بر روی عضلات پا، باسن، کمر و هیپ پخش می-شود و بدین ترتیب پاورلیفترها قادر خواهند بود وزنه-ای سنگین-تر را اسکوات بزنند


نوع مطلب : اهمیت تکرارها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 8 مرداد 1398 01:17 ق.ظ

Thanks a lot! Useful information!
trust pharmacy of canada canada drugs online canadian mail order pharmacies pharmacy canada 24 canadian rx prescription drugs without prior prescription the best canadian online pharmacies canadian mail order pharmacies canada medication pharmacy canadian online pharmacies rated
دوشنبه 3 تیر 1398 07:01 ق.ظ

You actually expressed it wonderfully!
cialis prices in england buy online cialis 5mg price cialis wal mart pharmacy cialis en mexico precio click now buy cialis brand cialis professional yohimbe cialis sans ordonnance cialis y deporte prescription doctor cialis cialis et insomni
یکشنبه 2 تیر 1398 12:20 ق.ظ

You said it nicely.!
cialis baratos compran uk generic cialis review uk cialis 30 day trial coupon tesco price cialis only now cialis 20 mg cialis name brand cheap cialis online deutschland what is cialis cialis prices in england tadalafil 10 mg
جمعه 31 خرداد 1398 03:21 ب.ظ

You actually explained this adequately!
female cialis no prescription are there generic cialis generic cialis with dapoxetine cialis tablets cialis arginine interactio order generic cialis online cialis mit grapefruitsaft enter site very cheap cialis we choice cialis uk cialis en mexico precio
پنجشنبه 30 خرداد 1398 04:04 ق.ظ

You actually mentioned it adequately!
cialis flussig cialis generika in deutschland kaufen cialis generico online wow look it cialis mexico wow look it cialis mexico cialis pills in singapore tesco price cialis viagra cialis levitra cialis 5 mg achat cialis en europe
چهارشنبه 29 خرداد 1398 12:13 ب.ظ

Kudos. Loads of content!

prescription doctor cialis fast cialis online cialis reviews cialis dosage recommendations prezzo cialis a buon mercato buy cialis we recommend cheapest cialis cialis dosage recommendations click now buy cialis brand we recommend cialis info
دوشنبه 27 خرداد 1398 09:51 ب.ظ

Fine material. Appreciate it.
cialis 50 mg soft tab cialis manufacturer coupon achat cialis en itali comprar cialis navarr cialis billig cialis italia gratis cialis usa cost generic cialis tadalafil walgreens price for cialis where do you buy cialis
دوشنبه 27 خرداد 1398 07:00 ق.ظ

Amazing tons of beneficial knowledge.
acheter cialis kamagra cialis en mexico precio cialis flussig cialis 20 mg effectiveness sialis cialis 100 mg 30 tablet cialis kaufen cialis 20 mg cut in half cialis 20 mg best price cialis generico online
یکشنبه 26 خرداد 1398 03:01 ق.ظ

Really many of amazing info!
cialis para que sirve cialis online nederland cialis kaufen bankberweisung cialis generic opinioni cialis generico cialis uk next day what is cialis tadalafil 5mg cialis daily dose generic cialis 5 mg funziona
جمعه 24 خرداد 1398 11:01 ب.ظ

This is nicely expressed! .
cialis generico lilly i recommend cialis generico cialis pills in singapore cialis australian price cialis patentablauf in deutschland generic cialis tadalafil viagra vs cialis vs levitra cilas cialis sicuro in linea tadalafil tablets
جمعه 24 خرداد 1398 08:48 ق.ظ

Fine content. Thank you!
cialis 05 cialis 50 mg soft tab the best choice cialis woman cialis lilly tadalafi click here to buy cialis generic cialis pill online cialis super kamagra cialis prezzo al pubblico cialis uk sublingual cialis online
پنجشنبه 23 خرداد 1398 06:22 ب.ظ

Great forum posts. Thanks a lot!
are there generic cialis cialis tadalafil online cialis online nederland cialis name brand cheap cialis price thailand generic cialis at the pharmacy cialis 20 mg cialis generico in farmacia cialis generika in deutschland kaufen tadalafil tablets
پنجشنبه 23 خرداد 1398 04:59 ق.ظ

Whoa many of beneficial info!
cialis rezeptfrei cialis 20 mg best price generic cialis levitra cialis baratos compran uk calis purchase once a day cialis interactions for cialis generic cialis tadalafil acquistare cialis internet cialis 5mg
چهارشنبه 22 خرداد 1398 02:59 ب.ظ

Whoa a good deal of excellent tips!
interactions for cialis cialis great britain what is cialis cialis patent expiration cialis billig look here cialis order on line cialis great britain cialis 100 mg 30 tablet cialis bula generic cialis soft gels
دوشنبه 20 خرداد 1398 07:45 ق.ظ

Thank you, I appreciate it.
low dose cialis blood pressure legalidad de comprar cialis cialis for daily use cialis coupons cialis online napol estudios de cialis genricos costo in farmacia cialis cialis savings card india cialis 100mg cost prezzo cialis a buon mercato
یکشنبه 19 خرداد 1398 04:11 ق.ظ

Howdy! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any recommendations?
شنبه 18 خرداد 1398 11:39 ق.ظ

Helpful info. Fortunate me I discovered your site accidentally, and I'm surprised why this coincidence did not happened earlier! I bookmarked it.
جمعه 17 خرداد 1398 08:29 ب.ظ

Nicely put, Kudos!
generic cialis soft gels cialis 100mg suppliers deutschland cialis online generic cialis at walmart buying brand cialis online cialis 5 mg schweiz cialis 5 mg buy cialis 5 mg buy india cialis 100mg cost purchase once a day cialis
شنبه 28 اردیبهشت 1398 10:09 ب.ظ
erectile on demand reviews http://viagralim.us erectile on demand reviews !
Hi everyone, it's my first visit at this site, and article is actually fruitful in support of me, keep up posting these types of posts.
سه شنبه 13 آذر 1397 02:15 ب.ظ

Regards. Quite a lot of tips.

we choice free trial of cialis cialis official site order generic cialis online cialis uk next day overnight cialis tadalafil cialis daily cialis generico in farmacia cialis billig cialis 20 mg cut in half cialis 200 dollar savings card
سه شنبه 13 آذر 1397 02:46 ق.ظ

Superb information. Thanks a lot!
5 mg cialis coupon printable cialis generisches kanada cialis price in bangalore cialis price thailand cialis tablets for sale buy brand cialis cheap we like it cialis price click here take cialis order a sample of cialis tadalafil 5mg
یکشنبه 11 آذر 1397 01:21 ب.ظ

Nicely put. Thanks a lot!
tadalafil 20mg where cheapest cialis prix cialis once a da order a sample of cialis cialis sans ordonnance buy cialis cialis usa cost preis cialis 20mg schweiz brand cialis nl cialis generika in deutschland kaufen
یکشنبه 11 آذر 1397 02:17 ق.ظ

Nicely put. Thank you.
buy cialis sample pack we use it cialis online store comprar cialis 10 espa241a 40 mg cialis what if i take cialis bula precios cialis peru cialis vs viagra generic cialis review uk cialis coupons we use it 50 mg cialis dose
شنبه 10 آذر 1397 01:13 ب.ظ

Very good forum posts. Thanks a lot.
cheap cialis american pharmacy cialis brand cialis nl order a sample of cialis if a woman takes a mans cialis tadalafil only best offers cialis use cialis daily new zealand low cost cialis 20mg cialis tablets for sale
جمعه 9 آذر 1397 02:43 ق.ظ

Amazing posts. Kudos!
can i take cialis and ecstasy cialis side effects dangers click here cialis daily uk only now cialis for sale in us cialis para que sirve cialis mit grapefruitsaft cialis pills in singapore buy original cialis look here cialis cheap canada costo in farmacia cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 03:23 ب.ظ

This is nicely said! .
generic low dose cialis cialis therapie generic cialis at walmart cialis kamagra levitra canadian cialis viagra or cialis we choice free trial of cialis cialis daily dose generic discount cialis cialis kaufen wo
پنجشنبه 8 آذر 1397 03:08 ق.ظ

Thanks, Loads of information.

generic cialis tadalafil generic cialis tadalafil when can i take another cialis how to buy cialis online usa generic cialis at the pharmacy cialis 10mg prix pharmaci buying cialis overnight cialis dose 30mg cialis 20 mg cost price cialis best
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:39 ب.ظ

Wow quite a lot of superb facts!
cialis 100 mg 30 tablet viagra vs cialis vs levitra cialis arginine interactio only best offers 100mg cialis generic cialis review uk cialis with 2 days delivery cialis generico in farmacia cialis 5mg enter site 20 mg cialis cost cialis rezeptfrei
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:42 ق.ظ

Valuable knowledge. Many thanks!
where do you buy cialis we choice cialis uk cialis manufacturer coupon cialis official site cialis tadalafil cilas cialis official site cialis taglich cialis uk next day click now buy cialis brand
پنجشنبه 19 مهر 1397 08:31 ق.ظ

Thanks. I value it!
levitra 20 mg buy levitra 20 mg cheap 20mg levitra buy levitra 10mg buy levitra online buy levitra 20 mg levitra 20 mg bayer prezzo levitra 10 mg prezzo levitra 10 mg prezzo levitra 20 mg
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :