تبلیغات
بدنسازی نوین - اهمیت تکرارها
 
بدنسازی نوین
به یاد جهان پهلوان روح الله داداشی
شنبه 26 مرداد 1392 :: نویسنده : admin

    http://www.bodyfull.ir/wp-content/uploads/2012/01/%D9%BE2.jpg


اهمیت تکرارها
برداشت خیلی از افراد از تکرار، تنها در این خلاصه می-شود که یک تعدادی تکرار است که معمولاً هم با یک سرعت موزون و آرام می-بایست در یک ست برای یک حرکت اجراء شود و در نهایت هم شامل تکرارهای گرم-کردنی، آسان، سبک و سنگین می-شود

پایه تمرینات با وزنه (مقاومتی) جهت توسعه حجم عضلانی و قدرت خواه در بدنسازی یا پاورلیفتینگ و یا وزنه-برداری و یا هر ورزش دیگری که در آن قدرت، یک فاکتور اصلی و مهم محسوب می-شود، بر افزایش مداوم استرس و فشار مضاعف بر روی عضله خلاصه می-شود.
منظور از وارد کردن فشار مضاعف بر روی عضله میزان فشاری است که فراتر از حد توان نرمال عضله بوده بدن توسط مکانیزم Overcompensation خود را با استرس نامتعارف منطبق می-سازد. اگر بخواهیم به معنی Overcompensation به-صورت ساده بنگریم بدین معنی می-باشد که بدن به-خودی-خود دوست دارد تحت چنین استرسی قرار بگیرد. به-همین خاطر در مقابل این فشار وارده واکنش نشان داده و با قوی-تر ساختن عضلات در صدد مهار فشار وارده بر می-آید. حال هر چه این عضلات قوی-تر باشند به همان میزان قدرت-شان در مقابل تحمل استرس و فشار بیشتر خواهد بود. بنابراین اگر قصد دارید بر قدرت عضلات بیفزائید پس باید به-صورت تدریجی میزان استرس وارده بر آنها را نیز افزایش دهید.
تنها راه انجام اینکار به-وسیله اجراء تکرارها و ست-های تمرینی می-باشد که می-توان آنها را مطابق ذیل طبقه-بندی کرد:
۱. افزایش مقدار وزنه تمرینی
۲. افزایش تعداد تکرارها در همان مقدار وزنه-ای ثابت ۳. افزایش حجم تمرینی (یعنی اجراء تعداد تکرارها و ست-های بیشتر در یک جلسه تمرینی)
۴. افزایش شدت ست-های تمرینی (یعنی کاهش زمان استراحت بین ست-ها. بهره-گیری از تکنیک-های فشار مضاعف همچون سوپرست-های کم-کردنی، تکرارهای کمکی و…)
۵. تغییر در نحوه اجراء تکرارها. برای مثال سوئیچ کردن از تکرارهای تقلبی (ضربه-زدن) به تکرارهای صحیح و با کنترل کامل و بالعکس و یا تبدیل تکرارهای بالا به تکرارهای پائین و یا تبدیل تکرارهای بالا به تکرارهای پائین و یا بالعکس سوئیچ کردن از تکرارهای باسرعت زیاد و سریع و بالعکس و یا تغییر تکرارهای با دامنه کامل حرکتی به تکرارهای متقاطع و فشار متمرکز و بالعکس. و هرگونه روش دیگری که باعث وارد شدن شوک به عضلات می-شود.
برداشت خیلی از افراد از تکرار، تنها در این خلاصه می-شود که یک تعدادی تکرار است که معمولاً هم با یک سرعت موزون و آرام می-بایست در یک ست برای یک حرکت اجراء شود و در نهایت هم شامل تکرارهای گرم-کردنی، آسان، سبک و سنگین می-شود.
این افراد از این نکته غافل هستند که انواع مختلف تکرار همچون تکرارهای کمکی، تکرارهای منفی کامل، تکرارهای تقلبی (ضربه-زدن)، تکرارهای رست پاز، تکرارهای مثبت کامل، تکرارهای متقاطع و… وجود دارند.
این قبیل اشخاص حتی با سرعت اجراء تکرارها هم ناآشنا هستند و با تکنیک-ها از قبیل: تکرارهای فوق آهسته، تکرارهای کند، تکرارهای سرعتی، تکرارهای خیلی سریع و یا دامنه اجراء حرکت همچون تکرارهای ایزومتریک (ثابت نگه-داشتن وزنه)، تکرارهای نیمه و مقطعی (برای مثال: از پائین-ترین نقطه تا میانه و یا از بالاترین نقطه تا میانه و یا از میانه تا پائین و یا از میانه تا بالا)، تکرارهای ربع (یک-چهارم)، تکرارهای سه-چهارم، تکرارهای ۲۱ (۷ تکرار از بالا تا وسط، ۷ تکرار پائین تا وسط و ۷ تکرار کامل)، تکرارهای انقباض نهائی عضله، تکرارهای انفجاری و… از همه مهم-تر این افراد از انواع فیبرهای عضلانی (فیبرهای سرعتی، فیبرهای استقامتی و تقاوت-های مابین آنها) آگاه نیستند و به-همین دلیل از نحوهٔ تمرین کردن منجر به رشد هرکدام نیز بی-اطلاع هستند.
اهمیت تکرار، بیشتر از ست می-باشد به-دلیل اینکه تعداد ست-هائی که می-توان برای یک گروه عضلانی در یک جلسه تمرینی اجراء کرد محدود می-باشد. بله. دو ست بهتر از یک-ست می-باشد و سه ست بهتر از ۲ ست و ۵ ست بهتر از ۴ ست می-باشد اما در نهایت قانون بازگشت به کاستی را باید جاری کرد. و این زمانی است که از خط تمرین کافی برای رشد عضلات رد شده و وارد محدوده تمرین بیش از حد می-شوید. اگر توانستید به ریکاوری برسید پس ۱۰۰۰ ست هم زیاد به نظر نمی-رسد. و بنابراین بیائید واقع-بین باشیم اکثر افراد تنها قادر هستند ۱۲ تا ۱۶ ست را در کل برای یک گروه عضلانی اجراء کنید (حتی آنهائی-که از داروهای نیروزا استفاده می-کنند) آن چیزی-که باعث اشباع عضلانی و رشد آن می-شود به احتمال بسیار زیاد از طریق افزایش تدریجی مقدار وزنه، افزایش شدت تکرار و ست و یا نحوهٔ اجراء تکرار حاصل می-شود. در اکثر مواقع تنها چیزی-که لازم است تغییر و تنوع از هر نوع آن می-باشد. با این اوصاف دانسته-های خود را به-صورت بسته و محدود در نظر نگیرید. یعنی همیشه تکرارهای معمولی و با کنترل کامل بهتر از تکرارهای تقلبی و ضربه-ای نمی-باشد و سوئیچ کردن از یکی به دیگری است که باعث وارد شدن شوک و استرس جدید بر عضله گردیده و در نتیجه رشد را به-همراه دارد.
مورد فوق در خصوص تکرارهای بالا و تکرارهای پائین، تکرارهای سریع و تکرارها کند، تکرارهای با دامنه کامل حرکتی و تکرارهای نیمه و انواع دیگر آن نیز سنخیت دارد. و به-طور دقیق هیچ-کدام در مسیر رشد عضلانی بر دیگری اولویت ندارد. از هر یک از تکنیک-های فوق برای یک دوره مشخص استفاده کنید و هر وقت که احساس کردید که سیستم برایتان عادی شده و رشد عضلات-تان متوقف شده پس زمان تغییر و تنوع فرا رسیده است.
خیلی از افراد هرگز در نحوهٔ اجراء تکرارهایشان تغییری ایجاد نمی-کنند و بعضی دیگر نیز هر چند سال یک-بار تغییر جزئی در شیوه اجراء تکرارهایشان اعمال می-نمایند. این قبیل افراد همیشه ست-هائی را که تشکیل شده از ۶ تا ۱۰ تکرار انجام می-دهند و طبق روال همیشه آن-را با یک سرعت مشخص و با یک استیل خاص اجراء می-نمایند.
عضلات آنها مدت-ها است که با نوع تمرینات-شان منطبق گردیده است. بنابراین هیچ جای تعجبی نیست که چرا سرعت پیشرفت-شان مثل راه-رفتن حلزون شده است. این-گونه افراد تشخیص نمی-دهند که افزایش رشد عضلات و انطباق جدید عضلانی با تغییر در نحوهٔ اجراء تکرار حاصل می-شود. این ورزشکاران از این مسئله غافلند که رشد و توسعه عضلانی فیبرهای گوناگون عضلانی تنها در صورت تلفیق تکرارهای بالا و پائین و همچنین تغییر در نحوه اجراء تکرارها حاصل می-شد.
برای مثال تام پلاتز (Tom Platz) را در نظر بگیرید بدنسازی که دارای توسعه-یافته ترین عضلات پا در تاریخ بدنسازی می-باشد.

آیا هیچ می-دانستید که تام برای رشد عضلات پایش هم تکرارهای کم با وزنه خیلی سنگین و هم تکرارهای کم با وزنه خیلی سنکین و هم تکرارهای خیلی زیاد با وزنه سبک-تر را اجراء می-کرد. در اینجا توجه داشته باشید که منظور ما از تکرار بالا تکراری است که او قادر به شمارش آن نبود. تام وزنه ۲۲۵ پوندیرا پشت گردن می-گذاشت و شروع می-کرد به اسکوات رفتن و بدون هیچ استراحتی آن-را برای ۱۰ دقیقه ادامه می-داد.
اگر از تام می-پرسیدند آن-روز چند ست اسکوات رفته و او در جواب به شما می-گفت فقط یک ست حتماً پیش خود فکر می-کردید که او دارد شوخی می-کند.
واقعیت اینست که او یک ست اجراء کرده. اما اینکه چه-جور ستی انجام داده بسیار مهم می-باشد.
فکر می-کنید یک بدنساز در عرض ۱۰ دقیقه قادر است چند تکرار اجراء کند. ۱۰۰، ۲۰۰ و یا…؟

به-هر حال هر چند تکرار که بوده باشید. این مسئله محرز است که سوزش عضلات پای تام در حد غیرقابل تصور بوده.
در یک جلسه تمرینی دیگر تام سراغ وزنه-های خیلی سنگین می-رفت و به-صورت هرمی از مقدار وزنه می-کاست. او برای سنگین-ترین ست خود سه تکرار اسکوات با وزنه-ای ۷۰۰ پوندی را اجراء می-کرد و بعضی اوقات نیز تکرارهایش را بین ۱۰ تا ۱۲ انجام می-داد.
در زمانی دیگر ست-های ۵۰ تکراری را اجراء می-کرد. او هرگز خود را مقید نمی-ساخت و به همین خاطر هم بود که توانست پیشرفته-ترین عضلات پا را بسازد.
تام با وارد کردن شوک-های پیاپی به عضلات ران هیچ فرصتی را برای عادت کردن عضلاتش به تکرارها و نحوهٔ اجراء تمرین نمی-داد.
ادی رابینسون (Eddie Robinson) یک بدنساز حرفه-ای دیگر است که توانست تقریباً پاهای پیشرفته-ای در حد تام پلاتز بسازد. ادی نیز همچون تام برای تمرینات پا از تلفیق تمرین سنگین و سبک پیروی می-کرد و معمولاً هم تعداد تکرارهایش بسیار زیاد بود. پس از اینکه ادی و حریف تمرینی-اش با وزنه ۵۲۵ پوندی ۲۵ تکرار حرکت اسکوات را اجراء می-کردند وزنه (هالتر) ۱۷۵ پوندی را پشت گردن و بر روی شانه می-گذاشتند و شروع می-کردند به اجراء حرکت Parking Lunge (در این نوع از حرکت لانج فرد در هر تکرار به سمت جلو می-رود و بدین ترتیب یک مسافت مشخص را به جلو می-رود) و یک-بار طول زمین فوتبال را تا انتها لانج رفته و باز همان مسافت را باز می-گشتند. صدمتر، دویست-متر، بیشتر، ادی اصلاً به این مسئله توجه نمی-کرد. او جرأت بسیار زیادی داشت. چون برای یک فرد خیلی مشکل است که از قبل بداند که قرار است آخر تمرین براثر فشار شدید بالا بیاورد. و باز در اجراء آن ممارست بورزد به-هر حال آن-چیزی که در مورد ادی مسجل است اینست که او هرگز به عضلات و بدنش این اجازه را نمی-داد که با اجراء همان تکرارها و ست-های قبلی همیشه در یک محدوده متعادل و بی-دغدغه تمریناتشان را سپری کنند.
این-روزها تمرینات ادی مثل سابق دیوانه-وار نیست و تا حدودی از شدت آن کاسته شده است ولی با این-وجود هنوز تکرارهای بالا را در برنامه تمرینی خود دارد. او گاهاً در یک حرکت از ترکیب ست-های کم-کردنی استفاده می-کند برای مثال برای عضله همسترینگ (پشت-پا) او بر روی میز پشت-پا می-خوابد و یک-عدد دمبل مابین مچ دو پایش قرار می-دهد (او دمبل را به ماشین ترجیح می-دهد چون بدین ترتیب می-تواند عضلاتش را بهتر احساس کرده و همچنین از تکنیک ضربه-زدن (تقلب) بیشتر هم کمک بگیرد).
او برای شروع با دمبل ۹۰ پوندی شروع می-کند و شش تکرار آن-را ادامه می-دهد و بلافاصله پس از رسیدن به نقطه خستگی نهائی عضله جای دمبل ۹۰ پوندی را با یک دمبل ۶۰ پوندی عوض می-نماید و حدود ۱۲ تکرار آن-را پشت-پا می-زند و دوباره پس از رسیدن به نقطه خستگی نهائی عضله و جای وزنه ۶۰ پوندی را با وزنه ۴۰ پوندی جابه-جا می-نماید و این-بار آن-را برای ۴۰ تکرار پشت-پا می-زند.

و بدین ترتیب یک ست تمرینی خودش را انجام می-دهد. ادی معمولاً ۴ ست این-چنینی را با کمترین استراحت برای پشت-پا در یک جلسه تمرینی اجراء می-کند. که به-طور متوسط هم حدود ۸ دقیقه به-طول می-انجامد. پس از این معمولاً دو ست حرکت پشت-پا با هالتر ایستاده را انجام می-دهد که در مجموع تمرینات همسترینگ-اش ۱۲ تا ۱۵ دقیقه می-شود.
امروزه اکثر بدنسازها به-جای اینکه به تمرین عضلات-شان بپردازند بیشتر توجه-شان به نمایش دادن و خودنمائی در داخل باشگاه می-گذرد.
این قبیل افراد فکر می-کنند که تنها با اجراء یک ست سنگین اسکوات برای ۵ تا ۷ به حداکثر سایز عضلانی و پاهای نظیر تام پلاتز است دست خواهند یافت. بگذارید یک سؤال مطرح کنم. آیا تا به-حال یک وزنه-بردار و یا پاورلیفتر در سطح جهانی دیده-اید که پاهائی شبیه به تام پلاتز داشته باشد؟ مطمئناً پاسخ نه می-باشد. چطور می-شود که با اجرای وزنه-های خیلی سنگین برای یک تکرار، دو تکرار، سه تکرار، و یا شش تکرار، باز نه به لحاظ سایز و نه به لحاظ کات هیچ-کدام با تام برابری نمی-کنند. شاید باور نکنید ولی پاورلیفترهای در سطح جهانی بوده و هستند که عضلات پایشان آ-ن-قدر کم توسعه-یافته که تصور آن هم برایتان مشکل می-باشد.
برای مثال عضلات پای فردریک هاتفیلد طوری به-نظر می-رسید که انگار او هیچ-وقت با وزنه سروکار نداشته است. بله در این شکی نیست که هاتیفلد با وزنه-ای بیش از ۱۰۰۰ پوند اسکوات زده و باز درست است که ژنتیک یک عامل مهم و تأثیرگذار می-باشد.
اما فردریک بیشتر اسکوات-هایش را با وزنه خیلی سنگین و تکرارهای کم انجام می-داد. به-هر حال بیشتر توجه هاتفیلد به-جای اینکه بر روی رشد و توسعه عضلات باشد بر روی قوی-تر ساختن تاندون-ها، گلمنت-ها و بافت-های متصل-کننده بود و وزنه-هائی که او جابه-جا می-کرد خود گواه بود.
به-عقیده من اکثر بدنسازها به-دلیل انجام ندادن تکرارهای کافی علی-الخصوص برای پا در رسیدن به سایز و حجم عضلانی موردنظرشان شکست می-خورند.
جان پاریلو (John Parillo) شاگردانی دارد که قادرند ۱۰۰ تکرار حرکت پرس-پا و یا ۱۰۰ تکرار اسکوات با دستگاه و یا ۱۰۰ تکرار ساق-پا ایستاده اجراء کنند. فکر می-کنید علت چیست؟
آیا آنها اینکار را برای افزایش قدرت تنفس-شان انجام می-دهند؟ مطمئناً نه بلکه بدین ترتیب آنها قادر هستند عضلات حجیم-تر و بزرگ-تر بسازند.
من هر وقت که با یک بدنساز طراز اول مصاحبه می-کنم همیشه از آنها این سئوال را می-پرسم که کدام-یک از دو مورد ذیل را ترجیح می-دهند.
اجراء تکرارهای آهسته با وزنه-ای سنگین و تکرار کم یا اجراء تکرارهای زیاد با وزنه-ای سبک-تر و با حفظ فشار مستمر بر روی عضلات.
شاید از پاسخ این قبیل افراد متعجب شوید ولی بیشتر این بدنسازها در پاسخ می-گویند من بیشتر از تمرین با وزنه-ای سنگین، از تکرار پائین و سرعت آهسته لذت می-برم.
به-هر حال من هم به شخصه دوست دارم با وزنه سنگین تمرین کنم. ولی به این موضوع هم پی بردم که بیشترین رشدها را بر اثر اجراء تکرارهای بالادست می-آورم. بنابراین می-بینید که آن-چیزی که از آن لذت می-برید همیشه بهترین راه رشد و توسعه عضلات محسوب نمی-شود. و بعضی اجازه می-دهد وزنه-های سنگین-تر را جابه-جا کنید برای افزایش حجم-تان مؤثر نمی-باشد. برای پاورلیفترها شیوه-ای که عضلات پاهای-شان را مجبور می-سازد سخت-تر کار کنند شیوه-ای نیست که به آنها اجازه دهد تا بیشترین وزنه را با آن اسکوات بزنند.
اسکوات با فاصله کم کف پاها از یکدیگر و گذاشتن میله هالتر در بالاترین نقطه پشت سرشانه و حفظ حالت عمودی بدن به-دلیل کمترشدن فشار بر روی باسن و کمر بیشتر به منظور تفکیک عضلات چهارسرران مناسب می-باشد.
در این شیوه عضلات چهارسرران بیشتر تحت فشار قرار می-گیرند ولی در عوض توانائی بلندکردن وزنه سنگین-تر پائین می-آید. اجراء حرکت اسکوات با فاصله بازتر از عرض شانه و قراردادن میله هالتر در قسمت پائین عضله ترپر (کول) و یک مقدار زاویه رو به جلو به بالاتنه باعث می-شود که فشار وزنه بر روی عضلات پا، باسن، کمر و هیپ پخش می-شود و بدین ترتیب پاورلیفترها قادر خواهند بود وزنه-ای سنگین-تر را اسکوات بزنند


نوع مطلب : اهمیت تکرارها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 13 آذر 1397 01:15 ب.ظ

Regards. Quite a lot of tips.

we choice free trial of cialis cialis official site order generic cialis online cialis uk next day overnight cialis tadalafil cialis daily cialis generico in farmacia cialis billig cialis 20 mg cut in half cialis 200 dollar savings card
سه شنبه 13 آذر 1397 01:46 ق.ظ

Superb information. Thanks a lot!
5 mg cialis coupon printable cialis generisches kanada cialis price in bangalore cialis price thailand cialis tablets for sale buy brand cialis cheap we like it cialis price click here take cialis order a sample of cialis tadalafil 5mg
یکشنبه 11 آذر 1397 12:21 ب.ظ

Nicely put. Thanks a lot!
tadalafil 20mg where cheapest cialis prix cialis once a da order a sample of cialis cialis sans ordonnance buy cialis cialis usa cost preis cialis 20mg schweiz brand cialis nl cialis generika in deutschland kaufen
یکشنبه 11 آذر 1397 01:17 ق.ظ

Nicely put. Thank you.
buy cialis sample pack we use it cialis online store comprar cialis 10 espa241a 40 mg cialis what if i take cialis bula precios cialis peru cialis vs viagra generic cialis review uk cialis coupons we use it 50 mg cialis dose
شنبه 10 آذر 1397 12:13 ب.ظ

Very good forum posts. Thanks a lot.
cheap cialis american pharmacy cialis brand cialis nl order a sample of cialis if a woman takes a mans cialis tadalafil only best offers cialis use cialis daily new zealand low cost cialis 20mg cialis tablets for sale
جمعه 9 آذر 1397 01:43 ق.ظ

Amazing posts. Kudos!
can i take cialis and ecstasy cialis side effects dangers click here cialis daily uk only now cialis for sale in us cialis para que sirve cialis mit grapefruitsaft cialis pills in singapore buy original cialis look here cialis cheap canada costo in farmacia cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:23 ب.ظ

This is nicely said! .
generic low dose cialis cialis therapie generic cialis at walmart cialis kamagra levitra canadian cialis viagra or cialis we choice free trial of cialis cialis daily dose generic discount cialis cialis kaufen wo
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:08 ق.ظ

Thanks, Loads of information.

generic cialis tadalafil generic cialis tadalafil when can i take another cialis how to buy cialis online usa generic cialis at the pharmacy cialis 10mg prix pharmaci buying cialis overnight cialis dose 30mg cialis 20 mg cost price cialis best
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:39 ب.ظ

Wow quite a lot of superb facts!
cialis 100 mg 30 tablet viagra vs cialis vs levitra cialis arginine interactio only best offers 100mg cialis generic cialis review uk cialis with 2 days delivery cialis generico in farmacia cialis 5mg enter site 20 mg cialis cost cialis rezeptfrei
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:42 ق.ظ

Valuable knowledge. Many thanks!
where do you buy cialis we choice cialis uk cialis manufacturer coupon cialis official site cialis tadalafil cilas cialis official site cialis taglich cialis uk next day click now buy cialis brand
پنجشنبه 19 مهر 1397 07:31 ق.ظ

Thanks. I value it!
levitra 20 mg buy levitra 20 mg cheap 20mg levitra buy levitra 10mg buy levitra online buy levitra 20 mg levitra 20 mg bayer prezzo levitra 10 mg prezzo levitra 10 mg prezzo levitra 20 mg
چهارشنبه 28 شهریور 1397 06:39 ب.ظ

Reliable write ups. With thanks!
brand cialis generic cialis coupons cialis generico milano cialis for daily use sialis free generic cialis we recommend cheapest cialis best generic drugs cialis cialis herbs only best offers cialis use
سه شنبه 13 شهریور 1397 07:39 ب.ظ

Seriously lots of wonderful data.
drugs for sale on internet canadian pharmacies stendra online pharmacy canada reputable canadian prescriptions online drugs for sale in uk canadian pharmacy no prescription rx from canada drugs for sale online online pharmacies online canadian pharmacies
دوشنبه 12 شهریور 1397 08:23 ب.ظ

You said it adequately.!
cialis without a doctor's prescription cialis generic tadalafil buy cost of cialis cvs miglior cialis generico cialis 30 day trial coupon cialis generique cialis rezeptfrei sterreich cialis e hiv achat cialis en europe generic cialis at walmart
دوشنبه 12 شهریور 1397 01:55 ق.ظ

Thanks a lot. Loads of knowledge!

costo in farmacia cialis cialis rezeptfrei sterreich get cheap cialis cipla cialis online we like it safe cheap cialis cialis coupon cialis 50 mg soft tab cialis 5 mg cialis prices best generic drugs cialis
یکشنبه 11 شهریور 1397 12:49 ب.ظ

Many thanks. Very good stuff!
cialis cost cialis 5mg billiger viagra vs cialis cialis generico in farmacia cialis price in bangalore generic cialis at the pharmacy cialis 5 mg effetti collateral cialis online cialis professional from usa prices on cialis 10 mg
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:20 ق.ظ

Regards. Ample write ups.

viagra alternatives buy viagra online next day delivery uk prices for viagra buy viagra superdrug online pharmacy usa viagra pharmacy viagra buy viagra with prescription buy viagra without consultation uk viagra generic levitra online pharmacy viagra where to buy viagra uk
دوشنبه 22 مرداد 1397 12:36 ق.ظ

Effectively expressed really! .
wow look it cialis mexico cialis kamagra levitra cialis dosage amounts buying cialis on internet how do cialis pills work comprar cialis 10 espa241a generic cialis review uk get cheap cialis only best offers 100mg cialis click here to buy cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 02:47 ق.ظ

Beneficial postings. Thanks a lot!
cialis bula generic cialis with dapoxetine generic cialis at walmart only best offers 100mg cialis generic cialis tadalafil cipla cialis online cialis great britain cialis pills price each precios cialis peru side effects for cialis
جمعه 7 اردیبهشت 1397 07:19 ب.ظ

Nicely put. Kudos!
cialis prezzo in linea basso can i take cialis and ecstasy enter site 20 mg cialis cost cialis dose 30mg brand cialis nl click here take cialis price cialis per pill cialis 05 cialis pills price each acheter du cialis a geneve
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 04:52 ق.ظ

Very good forum posts. Cheers!
buy generic viagra online without prescription viagra online prices uk viagra online buy viagra now online buy viagra online cheap uk buy viagra online without prescription uk sildenafil generic where can i buy viagra online uk pharmacies buy real viagra online without prescription
جمعه 17 فروردین 1397 08:31 ب.ظ

You definitely made your point.
bulk cialis cialis soft tabs for sale recommended site cialis kanada generic cialis tadalafil order generic cialis online cialis 5 mg generic cialis review uk look here cialis order on line buy cialis cheap 10 mg comprar cialis 10 espa241a
جمعه 3 فروردین 1397 05:09 ب.ظ

Cheers! An abundance of facts.

ou acheter du cialis pas cher cialis generika in deutschland kaufen cialis 20 mg effectiveness cialis e hiv cialis generic availability enter site 20 mg cialis cost buy name brand cialis on line discount cialis prix cialis once a da cialis 20 mg cost
دوشنبه 28 اسفند 1396 12:00 ق.ظ

You actually suggested that exceptionally well!
cialis generika compare prices cialis uk link for you cialis price cialis italia gratis look here cialis cheap canada prices for cialis 50mg how much does a cialis cost recommended site cialis kanada buying cialis in colombia comprar cialis 10 espa241a
شنبه 25 شهریور 1396 08:30 ب.ظ
This is my first time pay a visit at here and i am in fact pleassant to read all at single place.
چهارشنبه 3 خرداد 1396 12:44 ق.ظ
I'm really enjoying the theme/design of your web site. Do you
ever run into any internet browser compatibility
problems? A few of my blog visitors have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Safari.
Do you have any tips to help fix this issue?
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:58 ب.ظ
I blog frequently and I really appreciate your content.
This great article has truly peaked my interest. I'm going to bookmark
your site and keep checking for new details about once a week.
I subscribed to your Feed too.
شنبه 19 فروردین 1396 07:31 ب.ظ
Hello there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be okay.
I'm absolutely enjoying your blog and look forward to new posts.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :